Aktivity a trávení volného času v Domově

V rámci poskytování aktivizačních a sociálně terapeutických činností nabízíme našim klientům skupinové a individuální aktivity. Do těchto aktivit patří jednak činnosti zájmové, ale také trénující a upevňující schopnosti a dovednosti. Společně tvoříme z papíru, přírodnin či látky. Na své oblíbené recepty vzpomínáme při vaření či pečení. Rovněž si protahujeme tělo a procvičujeme paměť. Jedno všední odpoledne relaxujeme u kávy a zákusku. Nejraději zpíváme a besedujeme o zajímavých událostech současných i minulých, vyprávíme si zážitky či životní zkušenosti.

Nabízíme také aktivity realizované externími "tvářemi". S Aničkou a Františkou trénujeme naše "Chytré hlavičky", s panem farářem Žárským a paní Fabiánovou rozjímáme nad duchovními tématy, zpíváme u kytary.

Konají se u nás také pravidelné bohoslužby s farářem katolické církve.

Kromě aktivit skupinových nabízíme také individuální, kromě povídání, trénování paměti či zpívání jsou to také individuální nákupy, výlety v menším počtu klientů, vycházky. Rozsah, způsob, den a čas závisí na dohodě mezi pracovníkem a klientem

Pořádáme také velké kulturní akce a sportovní hry. Pravidelně se u nás koná posvícení, ples, oslava MDŽ. Zveme děti z místní mateřské a základní školy, účastníme se sportovních her seniorů v jiných domovech, jezdíme společně na výlety, jezdíme do divadla, na koncerty a výstavy, zveme zajímavé lidi na přednášky. Pořádáme také den otevřených dveří spojený s tématickou výstavou.

 

Z NAŠICH AKCÍ

Prosinec 2017

Po akci, která by se nadsázky dala nazvat "kulový blesk" jsme konečně zpátky "doma" v Černožicích. Aby se nám  lépe zabydlovalo, zpestřili jsme si předvánoční čas spoustou akcí. Hned 5. 12. nás už od nepaměti navštěvuje Mikuláš a jeho družina. Hned druhý den nás poctil svou návštěvou hradecký biskup mons. Vokál, který navštívil obyvatele a poté společně s farářem p. Pajakem sloužil mši svatou, po které následovalo ještě společné posezení s obyvateli. Týden na to jsme přivítali veřejnost na Dni otevřených dveří, kdy nám k tanci a poslechu zahrála kapela Xband. Týden bezprostředně před Vánocemi patřil hlavně dětem. Svými dárečky nás potěšii děti ze ZŠ Josefov, s písní na rtech nás navštívila také družina místní ZŠ a prohlédnout si prostory, popovídat si s obyvateli a společně si s nimi zazpívat také žáci 7. třídy ZŠ Úprkova Hradec Králové. Nechyběla ani tradiční návštěva zástupců města Jaroměř a náměstkyně primátora HK Ing. Maclové společně s vedoucím odboru sociálních věcí MMHK PhDr. Šimůnkem.

Nemalou radost nám udělala také Ježíškova vnoučata, tedy lidé, kteří se rozhodli obdarovat osamělé seniory. Díky nim se paní Věra a pan Miroslav radují z nové televize. Paní Věra pak z nového radia, pan Václav z lampičky k posteli, mužská část našich obyvatel potěšili ptačí budky, které si ale nejprve musí sestavit. Paní Věra a Helena dostaly kosmetický balíček, pan Bohumír květiny a paní Anna terapeutickou kočičku. Všem "vnoučatům" jsme vděčni za jejich laskavost a moc děkujeme.


25.8. 2017

Dnešní den jsme si zpestřili výletem turistickým vláčkem po krásách hradeckých. Po půl 10 dopoledne jsme vyrazili od GrandParku směr Staré město. Projeli jsme si Malé i Velké náměstí, pokochali se nádhernou architekturou. Počasí nám přálo, takže se výlet opravdu vydařil.

Fotogalerie: http://ddcernozice.rajce.idnes.cz/Vylet_vlackem_25.8._2017/


29.6. 2017

I my rádi pomáháme druhým. V letošním roce jsme se zapojili do malování kamínků, které byly v rámci hradeckého Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů prodávány. Do této akce se každoročně zapojují také známé osobnosti, jako například Petra Černocká, Jiří Korn, atd. Výtěžek z tohoto prodeje bude věnován na podporu činnosti Střediska rané péče Sluníčko. Tuto benefiční akci již 5. rokem organizuje Charita ČR. http://www.charitahk.cz/nase-strediska/stredisko-rana-pece-slunicko/aktualne-ze-slunicka/kaminkova-akce-a-aukce-dopadly-skvele/

Fotogalerie: http://ddcernozice.rajce.idnes.cz/Malovani_kaminku/


22.6. 2017

Dnes jsme se zúčastnili Sportovních her u našich kolegů v Hronově, kde jsme si připomněli období Spartakiády. Zasoutěžili jsme si ve čtyřech disciplínách. Za účast jsme si na památku odvezli medaile. Atmosféra byla velmi příjemná.

Fotogalerie: http://ddcernozice.rajce.idnes.cz/Sportovni_hry_Hronov_22.6.2017/


19.6. 2017

Dnešní červnové odpoledne nám svým vystoupením zpestřily děti z folklorního souboru Peciválek při ZUŠ Střezina. Jejich zpěv a tanec nám vykouzlil úsměv na tváři.

Fotogalerie: http://ddcernozice.rajce.idnes.cz/Folklorni_soubor_Pecivalek


10.5. 2017

Dnes jsme společně oslavili narozeniny všech oslavenců od ledna dosud. Kažý z oslavenců obdržel přáníčko. Pochutnali jsme si na výborných chlebíčcích a zákuscích. K poslechu a zpěvu nám na harmoniku hrál pan Filip.
Fotogalerie: http://ddcernozice.rajce.idnes.cz/Spolecna_oslava_narozenin_10.5.2017/


5.5. 2017

Dnes jsme se zúčastnili Chovatelského dnu v ZD Sovětice. Kromě toho, že jsme si prohlédli místní zemědělskou techniku a chov krav, jsme si také pochutnali na výborných kobáskách a pivku. Jako bonus jsme se pak pozdravili s panem ministrem Jurečkou, který se s námi i ochotně vyfotil.

Fotogalerie: http://ddcernozice.rajce.idnes.cz/Chovatelsky_den_Sovetice_5.5.2017/


6.4.2017

Dnes nám úsměv na tváři opět vykouzlila zvířecí návštěva. Z Další šance, z. s. nás společně s paní Motalovou a Pavlištovou návštívili také kocourci Cvrček a Tonda a také pejsek Tibet.

Fotogalerie: http://ddcernozice.rajce.idnes.cz/Kocici_navsteva_6.4.2017/


8.3.2017

Jako každý rok ani letos jsme nezapomněli popřát všem ženám k jejich významnému dni. Odpoledne jsme si poseděli u kávy a zákusku a všechny jsme obdržely krásnou květinu.

Fotogalerie: http://ddcernozice.rajce.idnes.cz/MDZ_8.3.2017/


28.2.2017

Dnes nás poprvé navštívila paní Pavlištová ze spolku Další šance, z. s. (http://www.dalsisance.cz/), což je sdružení dobrovolníků, jejichž snahou je pomoci toulavým, týraným a opuštěným kočkám. Paní Pavlištová nepřišla sama, ale vzala s sebou i jednu z kočiček, která nám udělala ohromnou radost.

Fotogalerie: http://ddcernozice.rajce.idnes.cz/Kocici_navsteva_28.2.2017/


20.2.2017

Dnes nás opět navštívila paní Tereza Frumarová a tentokrát přivedla pejsky dva. Zvířecí návštěva nám vždy vykouzlí úsměvy na tváři a nejinak tomu bylo i dnes.

Fotogalerie: http://ddcernozice.rajce.idnes.cz/Canisterapie_20.2.2017/


1.2.2017

Po delší odmlce zejména z důvodu stěhování a viróz, které nás provázeli se nám konečně podařilo uspořádat velkou akci. Ples je v našem domově již tradicí, letos s podtitulem šátkový se konal v hlavní jídelně domova. K poslechu a tanci nám zahrála kapela X Band z Černožic a nechyběla ani bohatá tombola. Všichni jsme si to moc užili.

Fotografie: http://ddcernozice.rajce.idnes.cz/Satkovy_ples_1.2.2017/


26.1.2017

Dnes nás společně se svojí paničkou Terezou Frumarovou navštívila psí slečna Kiri. Sešli jsme se na společné jídelně na patře a naše čtyřnohá návštěva se s námi postupně seznámila. Od její paničky jsme dostali dobrůtky, které jsme mohli Kiri věnovat. Společně jsme si také popovídali a zavzpomínali na mazlíčky, které jsme měli doma.

Fotogalerie: http://ddcernozice.rajce.idnes.cz/Canisterapie_26.1.2017/


22. 12. 2016

Konečně se nám podařilo zvítězit nad bacily, které nás v minulých dnech pěkně potrápili a mohli jsme si konečně užívat pravou předvánoční atmosféru. Dnes dopoledne jsme se sešli, společně si připili na zdraví punčem, grogem či vaječným koňakem, poslechli jsme si koledy a zavzpomínali na vánoční zvyklosti. Zároveň k nám přišel první ježíšek. Zástupci filozofické fakulty UHK našim klientům věnovali zajímavé publikace z oboru historie a zeměpisu. Děkujeme.


6. 12. 2016

Dnes nás opět navštívili manželé Brandejsovi. Tentokrát s přednáškou a videem na téma Karel IV., kterého si naše země připomíná celý tento rok.


5. 12. 2016

Jako každý rok, ani letos nás neopomněl navštívit Mikuláš se svou družinou. Navštívili všechny naše obyvatele a předali jim něco sladkého k zakousnutí.


10.11. 2016

Dnes náš Domov navštívili manželé Brandejsovi, se kterými jsme si společně zavzpomínali na naše dětství a mládí. Společné povídání a vzpomínání u dopolední kávy se nám velmi líbilo.


18.10. 2016

Máme za sebou velmi hektické období, které neodmyslitelně patří ke každému stěhování. Pomalu si zvykáme v náhradních prostorách a postupně se snažíme navázat na všechny aktivity, které se konaly u nás v Černožicích.

Minulý pátek už jsme stihli okouknout nedalekou cukrárnu a u kávy a zákusku strávili příjemné odpoledne.


31. 8. 2016

Stalo se tak nějak tradicí, že se v srpnu loučíme s létem na Loděnici v Černožicích. Tentokrát nám počasí poslední prázninový den přálo a mi jsme si společnými silami mohli připravit již tradiční kotlíkový guláš. 


26.7. 2016

Dnes jsme uspořádali hudební vystoupení brněnského Divadla Slunečnice v podání Kristýny Šebkové a jejího syna. Pořad obsahoval písně z muzikálů a filmů české scény 80. a 90. let např.: Sladké mámení, Což takhle dát si špenát, Severní vítr je krutý, Noc na Karlštejně nebo Slavíci z Madridu a mnoho dalších. Vystoupení se nám velmi líbilo.


11.7. 2016

Dnešní slunečné a horké odpoledne nám přijel zpříjemnit pan Šimon Pečenka. Z jeho úst zazněly hity Waldemara Matušky jako např. Růže z Texasu, Jó třešně zrály, Tereza a mnoho dalších. I když na zahradě bylo opravdu teplo, vystoupení se všem líbilo.


24.6. 2016

Azurové nebe slibuje krásný, slunečný, letní den. Před budovou Hradecké Univerzity je rušno, hemží se to tu námořníky a piráty, nezačíná však žádný karneval, ale 8. ročník Festivalu sociálních služeb. Poskytovatelé z Královéhradeckého kraje zde prezentují sami sebe, své služby, výrobky klientů, apod. To vše za doprovodu hudebních vystoupení z řad klientů sociálních služeb i profesionálních umělců. I přes opravdu horké počasí si sem návštěvníci cestu našli a všichni společně jsme strávili příjemný den.


Festival sociálních služeb letos už po 8. a náš Domov se zúčastní jako vystavovatel. Tisková zpráva k festivalu zde.


15.6. 2016

Dnes jsme v rámci dopolední aktivity navštívili růžovou zahradu pana Kozáka v Černožicích. Krásný zážitek to byl pro všechny smysly.


10.6. 2016

Dnešní den byl pro nás slavnostním. Den otevřených dveří jsme uspořádali k oslavě rovnou třech výročí, a sice 90 let od postavení budovy, 80 let od předání budovy Kongregaci sester nejsvětější svátosti a slavnostního vysvěcení domu i kaple a v neposlední řadě, 5 let od postavení nové budovy. Vzhledem k velikosti oslav jsme celou akci uspořádali na zahradě. Počasí ač se na počátku tvářilo všelijak se nakonec umoudřilo a radost z naší akce nám nezkazilo, ba naopak. Po slanvostním zahájení nám své taneční umění ve scénickém tanci a zumbě předvedly děti z místní ZŠ. K poslechu a tanci hrála kapela X-band a pobavit nás přijel i kouzelník Waldini.

Za občerstvení v podobě džusu a kávy děkujeme firmě Bonno.


8.6. 2016

Dnes jsme v našem Domově přivítali velmi vzácnou návštěvu, byl jí biskup Mons. Jan Vokál. Pan biskup se nejprve přivítal s panem farářem Pajakem a panem ředitelem a následně v jejich doprovodu navštívil obyvatele na jejich pokojích. Naši obyvatelé byli jeho návštěvou velmi potěšeni a dojati. Poté proběhla mše v naší kapli a následovalo společné posezení s klienty.


6.6.2016

Dnes nás  přijely potěšit děti ze ZŠ Josefov.  Pod vedením paní učitelky Ireny Krátké a jejich asistentky si pro nás připravily taneční vystoupení protkané básničkami, které zakončily pohádkou O koblížkovi a na závěr všem klientům našeho DD rozdaly kytičky, které sami vyrobily. Jejich snahu jsme ocenili velkým potleskem, sladkou odměnou a popřáním krásných prázdnin.


1.6.2016

Dnes na den dětí jsme uspořádali nejen pro děti, ale i pro naše klienty pohádkové sportovní hry. Soutežilo se hned v několika disciplínách. U Popelky jsme hledali kouzelné oříšky, u Rumcajse se házelo polenem, u vodníka se lovily rybičky a zachraňovaly dušičky, u kovboje se jezdilo na koni i bez koně, u Červené Karkulky jsme sbírali to co poztrácela z košíku. Ferda Mravenec s Beruškou, vyzkoušeli jakou máme mušku a Bílá paní otestovala naše umění přesnosti v hodech stříbrnými kuličkami. Celou dobu nás provázela královna s čarodějnicí a pirátem. Po skončení soutěžních disciplín následovalo vyhlášení a ocenění těch, kterým se dařilo nejlépe a pak už jen zbývalo popřát dětem a paní učitelkám krásné prázdniny a nám všem pohodové léto.


26.5.2016

Dnes se v našem DD uskutečnily již tradiční sportovní hry. Soutěžního klání se přijely zúčastnit i kolegové ze spřátelených zařízení. Předvedením umu mažoretek a mažoreťáků z DD Černožice a slavnostním pokácením májky jsme naše hry zahájili. Poté se už všichni soutěžící rozprchli po soutěžních stanovištích. Letos se soutěžilo celkem v pěti disciplínách  - kroket, hod na koš, slalom, šipky a

kuželky. Soutěžící se snažili ze všech sil, které pak doplnili vydatným obědem. I když ceny a drahé kovy v podobě medailí jsme rozdali, nasmáli jsme se při soutěži pro doprovody, důležité bylo pobavit se, protáhnout své tělo a podpořit soutěžního ducha.  A protože jsme se všichni sešli ve výborné náladě, tak nám v odpoledních hodinách přijela zahrát místní kapela X-Band. Zpěv a tanec jsme

proložili dobrým jídlem a pitím.  Domů jsme všichni odcházeli znavení, ale dobře naladění.


12.5.2016

Dnes jsme navštívili středisko Sovětice, kde probíhal Zemědělský den Zemědělské akciové společnosti Mžany, a.s. Po prezenci jsme obdrželi poukázky na občerstvení,

kterých jsme velice rádi využili. Prohlídli jsme si vystavované kusy dobytka, a že bylo nač se dívat, zemědělsou techniku a regionální potraviny. Vše jsme završili točenou zmrzlinou a vydali se zpátky do domova, kde nás čekal oběd.


8.5. 2016

Dnes, na svátek matek, se v naší kapli uskutečnil koncert Vokální harmonie z Hradce Králové.


28.1.2016

Dnes se v našem Domově uskutečnil ples s retro tématikou. Vystoupení z řad klientů vystřídalo vystoupení zaměstnanců. Následovalo taneční veselí, ke kterému nám hráli manželé Vávrovi. Plesové odpoledne při kterém jsme si pochutnávali na chlebíčkách vlastní výroby jsme ukončili tombolou a veselou náladou.